galynash (galynash) wrote,
galynash
galynash

Here's the full list of medalists at the Pyeongchang Winter Olympics


Day 18
Bobsleigh, 4-man
Gold: Germany
Silver: Germany
Bronze: Republic of Korea
Cross-country skiing, women's 30km mass start
Gold: Marit Bjørge, Norway
Silver: Krista Pärmäkoski, Finland
Bronze: Stina Nilsson, Sweden
Day 17
Alpine skiing, team
Gold: Austria
Silver: Switzerland
Bronze: Norway
Cross-country skiing, men's 50km mass start
Gold: Iivo Niskanen, Finland
Silver: Aleksandr Bolshunov, OAR
Bronze: Andrey Larkov, OAR
Curling, women's
Gold: Sweden
Silver: Republic of Korea
Bronze: Great Britain
Ice Hockey, men's
Gold: OAR
Silver: Germany
Bronze: Czech Republic
Snowboarding, men's big air
Gold: Sébastien Toutant, Canada
Silver: Kyle Mack, US
Bronze: Billy Morgan, Great Britain
Snowboarding, women's parallel giant slalom
Gold: Ester Ledecká, Czech Republic
Silver: Selina Jörg, Germany
Bronze: Ramona Theresia Hofmeister, Germany
Snowboarding, men's parallel giant slalom
Gold: Nevin Galmarini, Switzerland
Silver: Lee Sang-Ho, Republic of Korea
Bronze: Žan Košir, Slovania
Speed-skating, women's mass start
Gold: Nana Takagi, Japan
Silver: Kim Bo-reum, Republic of Korea
Bronze: Irene Schouten, Netherlands
Speed-skating, men's mass start
Gold: Lee Seung-hoon, Republic of Korea
Silver: Bart Swings, Belgium
Bronze: Koen Verweij, Netherlands
Day 16
Biathlon, men's 4x7.5km relay
Gold: Sweden
Silver: Norway
Bronze: Germany
Curling, men's
Gold: Sweden
Silver: US
Bronze: Switzerland
Figure skating, women's single skate
Gold: Alina Zagitova, OAR
Silver: Evgenia Medvedeva, OAR
Bronze: Kaetlyn Osmond, Canada
Freestyle skiing, women's ski cross big
Gold: Kelsey Serwa, Canada
Silver: Brittany Phelan, Canada
Bronze: Fanny Smith, Sweden
Speed-skating, men's 1,000m
Gold: Kjeld Nuis, Netherlands
Silver: Håvard Lorentzen, Norway
Bronze: Kim Tae-Yun, Republic of Korea
Day 15
Alpine skiing, men's slalom
Gold: André Myhrer, Sweden
Silver: Ramon Zenhäusern, Switzerland
Bronze: Michael Matt, Austria
Alpine skiing, women's alpine combined
Gold: Michelle Gisin, Switzerland
Silver: Mikaela Pauline Shiffrin, US
Bronze: Michael Matt, Austria
Biathlon, women's 4x6km relay
Gold: Belarus
Silver: Sweden
Bronze: France
Freestyle skiing, men's ski halfpipe
Gold: David Wise, US
Silver: Alex Ferreira, US
Bronze: Nico Porteous, New Zealand
Ice Hockey, women's
Gold: US
Silver: Canada
Bronze: Finland
Nordic combined, Team Gunderson LH / 4x5km cross-country
Gold: Germany
Silver: Norway
Bronze: Austria
Short track speed-skating, men's 500m
Gold: Wu Dajing, China
Silver: Hwang Daeheon, Republic of Korea
Bronze: Lim Hyojun, Republic of Korea
Short track speed-skating, women's 1,000m
Gold: Suzanne Schulting, Netherlands
Silver: Kim Boutin, Canada
Bronze: Arianna Fontana, Italy
Short track speed-skating, men's 5,000m relay
Gold: Hungary
Silver: China
Bronze: Canada
Snowboard, women's big air
Gold: Anna Gasser, Austria
Silver: Jamie Anderson, US
Bronze: Zoi Sadowski-Synnott, New Zealand
Day 14
Alpine skiing, women's downhill
Gold: Sofia Goggia, Italy
Silver: Ragnhild Mowinckel, Norway
Bronze: Lindsey Vonn, US
Bobsleigh, women's bobsleigh
Gold: Germany
Silver: US
Bronze: Canada
Cross-country skiing, women's team sprint
Gold: US
Silver: Sweden
Bronze: Norway
Cross-country skiing, men's team sprint
Gold: Norway
Silver: OAR
Bronze: France
Freestyle skiing, men's ski cross
Gold: Brady Leman, Canada
Silver: Marc Bischofberger, Switzerland
Bronze: Sergey Ridzik, OAR
Speed-skating, women's team pursuit
Gold: Netherlands
Silver: Japan
Bronze: US
Speed-skating, men's team pursuit
Gold: Republic of Korea
Silver: Netherlands
Bronze: New Zealand
Day 13
Biathlon, 2x6km women + 2x7.5km men mixed relay
Gold: France
Silver: Norway
Bronze: Italy
Figure skating, ice dance
Gold: Tessa Virtue and Scott Moir, Canada
Silver: Gabriella Papadakis and Guillaume Cizeron, France
Bronze: Maia Shibutani and Alex Shibutani, US
Freestyle skiing, women's halfpipe
Gold: Cassie Sharpe, Canada
Silver: Marie Martinod, France
Bronze: Brita Sigourney, US
Nordic combined, individual 10km
Gold: Johannes Rydzek, Germany
Silver: Fabian Riessle, Germany
Bronze: Eric Frenzel, Germany
Short track speed-skating, women's 3,000m relay
Gold: Republic of Korea
Silver: Italy
Bronze: Netherlands
Day 12
Bobsleigh, 2-man
Gold: Canada
Silver: Germany
Bronze: Latvia
Ski jumping, men's team
Gold: Norway
Silver: Germany
Bronze: Poland
Speed-skating, men's 500m
Gold: Håvard Lorentzen, Norway
Silver: Cha Min Kyu, Republic of Korea
Bronze: Gao Tingyu, China
Day 11
Alpine skiing, men's giant slalom
Gold: Marcel Hirscher, Austria
Silver: Henrik Kristoffersen, Norway
Bronze: Alexis Pinturault, France
Biathlon, men's 15km
Gold: Martin Fourcade, France
Silver: Simon Schempp, Germany
Bronze: Emil Hegle Svendsen, Norway
Cross-country skiing, men's 4x10km relay
Gold: Norway
Silver: OAR
Bronze: France
Freestyle skiing, men's slopestyle
Gold: Øystein Bråten, Norway
Silver: Nick Goepper, US
Bronze: Alex Beaulieu-Marchand, Canada
Freestyle skiing, men's aerials
Gold: Oleksandr Abramenko, Ukraine
Silver: Jia Zongyang, China
Bronze: Ilya Burov, OAR
Speed-skating, women's 500m
Gold: Nao Kodaira, Japan
Silver: Lee Sang-hwa, Republic of Korea
Bronze: Karolína Erbanová, Czech Republic
Day 10
Alpine skiing, women's super giant slalom
Gold: Ester Ledecká, Czech Republic
Silver: Anna Veith, Austria
Bronze: Tina Weirather, Liechtenstein
Biathlon, women's 12.5km
Gold: Anastasiya Kuzmina, Slovakia
Silver: Dárya Dómracheva, Belarus
Bronze: Tiril Eckhoff, Norway
Cross-country skiing, women's 4x5km relay
Gold: Norway
Silver: Sweden
Bronze: OAR
Figure skating, men's singly skate
Gold: Yuzuru Hanyu, Japan
Silver: Shoma Uno, Japan
Bronze: Javier Fernandez, Spain
Freestyle skiing, women's slopestyle
Gold: Sarah Höfflin, Switzerland
Silver: Mathilde Gremaud, Switzerland
Bronze: Isabel Atkin, Great Britain
Short track speed-skating, women's 1,500m
Gold: Choi Minjeong, Republic of Korea
Silver: Li Jinyu, Japan
Bronze: Kim Boutin, Canada
Short track speed-skating, men's 1,000m
Gold: Samuel Girard, Canada
Silver: John-Henry Krueger, US
Bronze: Seo Yira, Republic of Korea
Skeleton, women's
Gold: Lizzy Yarnold, Great Britain
Silver: Elisabeth Vathje, Canada
Bronze: Jacqueline Loelling, Germany
Ski jumping, men's large hill
Gold: Kamil Stoch, Poland
Silver: Andreas Wellinger, Germany
Bronze: Robert Johansson, Norway
Day 9
Alpine skiing, men's super giant slalom
Gold: Matthias Mayer, Austria
Silver: Beat Feuz, Switzerland
Bronze: Kjetil Jansrud, Norway
Alpine skiing, women's slalom
Gold: Frida Marie Hansdotter, Sweden
Silver: Wendy Holdener, Switzerland
Bronze: Katharina Gallhuber, Austria
Cross-country skiing, men's 15km
Gold: Dario Cologna, Switzerland
Silver: Simen Hegstad Krüger, Norway
Bronze: Denis Spitsov, OAR
Freestyle skiing, women's ariels
Gold: Hanna Huskova, Belarus
Silver: Zhang Xin, China
Bronze: Kong Fanyu, China
Skeleton, men's
Gold: Yun Sungbin, Republic of Korea
Silver: Nikita Tregubov, OAR
Bronze: Dom Parsons, Great Britain
Snowboard, women's cross race
Gold: Michela Moioli, Italy
Silver: Julia Pereira de Sousa Mabileau, France
Bronze: Eva Samkova, Czech Republic
Speed-skating, women's 5,000m
Gold: Esmee Visser, Netherlands
Silver: Martina Sáblíková, Czech Republic
Bronze: Natalya Voronina, OAR
Day 8
Alpine skiing, men's downhill
Gold: Aksel Lund Svindal, Norway
Silver: Kjetil Jansrud, Norway
Bronze: Beat Feuz, Switzerland
Alpine skiing, women's giant slalom
Gold: Mikaela Shiffrin, US
Silver: Ragnhild Mowinckel, Norway
Bronze: Federica Brignone, Italy
Biathlon, women's 15km
Gold: Hanna Oeberg, Sweden
Silver: Anastasiya Vladimirovna Kuzmina, Slovakia
Bronze: Laura Dahlmeier, Germany
Biathlon, men's 20km
Gold: Johannes Thingnes Bø, Norway
Silver: Jakov Fak, Croatia-Slovania
Bronze: Dominik Landertinger, Austria
Cross-country skiing, women's 10km
Gold: Ragnhild Haga, Norway
Silver: Charlotte Kalla, Sweeden
Bronze: Krista Parmakoski, Finland; Marit Bjørgen, Norway
Figure skating, pairs free skate
Gold: Aljona Savchenko and Bruno Massot, Germany
Silver: Wenjing Sui and Cong Han, China
Bronze: Meagan Duhamel and Eric Radford, Canada
Luge, mixed team relay
Gold: Germany
Silver: Canada
Bronze: Austria
Snowboard, men's cross race
Gold: Pierre Vaultier, France
Silver: Jarryd Hughes, Australia
Bronze: Regino Hernandez, Spain
Speed-skating, men's 10,000m
Gold: Ted-Jan Bloemen, Canada
Silver: Jorrit Bergsma, Netherlands
Bronze: Nicola Tumolero, Italy
Day 7
Luge, doubles
Gold: Tobias Wendl and Tobias Arlt, Germany
Silver: Pegter Penz and Georg Fischler, Austria
Bronze: Toni Eggert and Sascha Benecken, Germany
Nordic combined, men's
Gold: Eric Frenzel, Germany
Silver: Akito Watabe, Japan
Bronze: Lukas Klapfer, Austria
Snowboarding, men's halfpipe
Gold: Shaun White, US
Silver: Ayumu Hirano, Japan
Bronze: Scotty James, Australia
Speed skating, women's 1,000m
Gold: Jorien ter Mors, Netherlands
Silver: Nao Kodaira, Japan
Bronze: Miho Takagi, Japan
Day 6
Alpine skiing, men's combined
Gold: Marcel Hirscher, Austria
Silver: Alexis Pinturault, France
Bronze: Victor Muffat-Jeandet, France
Cross-country skiing, women's sprint
Gold: Stina Nilsson, Sweden
Silver: Maiken Caspersen Falla, Norway
Bronze: Yulia Sergeyevna Belorukova, Russia
Cross-country skiing, men's sprint
Gold: Johannes Hoesflot Klaebo, Norway
Silver: Federico Pellegrino, Italy
Bronze: Alexander Bolshunov, OAR
Curling, mixed doubles
Gold: Kaitlyn Lawes and John Morris, Canada
Silver: Jenny Perret and Martin Rios, Switzerland
Bronze: Anastasia Bryzgalova and Aleksandr Krushelnitckii, OAR
Luge, women's singles
Gold: Natalie Geisenberger, Germany
Silver: Dajana Eitberger, Germany
Bronze: Alex Gough, Canada
Short-track, women's 500m
Gold: Arianna Fontana, Italy
Silver: Yara van Kerkhof, Netherlands
Bronze: Kim Boutin, Canada
Snowboarding, women's halfpipe
Gold: Chloe Kim, US
Silver: Liu Jiayu, China
Bronze: Arielle Gold, US
Speed skating, men's 1,500m
Gold: Kjeld Nuis, Netherlands
Silver: Patrick Roest, Netherlands
Bronze: Min Kim Seok, Republic of Korea
Day 5
Biathlon, women's 10km pursuit
Gold: Laura Dahlmeier, Germany
Silver: Anastasiya Kuzmina, Slovania
Bronze: Anais Bescond, France
Biathlon, men's 12.5km pursuit
Gold: Martin Fourcade, France
Silver: Sebastian Samuelsson, Sweden
Bronze: Benedikt Doll, Germany
Figure skating, team
Gold: Canada
Silver: OAR
Bronze: US
Freestyle skiing, men's mogul
Gold: Mikaël Kingsbury, Canada
Silver: Matt Graham, Australia
Bronze: Daichi Hara, Japan
Ski jumping, women's normal hill
Gold: Maren Lundby, Norway
Silver: Katharina Althaus, Germany
Bronze: Sara Takanashi, Japan
Snowboarding, women's slopestyle
Gold: Jamie Anderson, US
Silver: Laurie Blouin, Canada
Bronze: Enni Rukajarvi, Finland
Speedskating, women's 1,500m
Gold: Ireen Wüst, Netherlands
Silver: Miho Takagi, Japan
Bronze: Marrit Leenstra, Netherlands
Day 4
Biathlon, men's 10km sprint
Gold: Arnd Peiffer, Germany
Silver: Michal Krcmar, Czech Republic
Bronze: Dominik Windisch, Italy
Cross-country skiing, men's 15km skiathlon
Gold: Simen Hegstad Krueger, Norway
Silver: Martin Johnsrud Sundby, Norway
Bronze: Hans Christer Holund, Norway
Freestyle skiing, women's mogul
Gold: Perrine Laffont, France
Silver: Justine Dufour-Lapointe, Canada
Bronze: Yulia Galysheva, Kazakhstan
Luge, men's singles
Gold: David Gleierscher, Austria
Silver: Chris Mazdzer, US
Bronze: Johannes Ludwig, Germany
Snowboarding, men's slopestyle
Gold: Red Gerard, US
Silver: Max Parrot, Canada
Bronze: Mark McMorris
Speedskating, men's 5,000m
Gold: Sven Kramer, Netherlands
Silver: Ted-Jan Bloemen, Canada
Bronze: Sverre Lunde Pedersen, Norway
Day 3
Biathlon, women's 7.5km sprint
Gold: Laura Dahlmeier, Germany
Silver: Marte Olsbu, Norway
Bronze: Veronika Vitkova, Czech Republic
Cross-country skiing, women's 7.5km skiathlon
Gold: Charlotte Kalla, Sweden
Silver: Marit Bjørgen, Norway
Bronze: Krista Pärmäkoski, Finland
Short-track, men's 1,500m
Gold: Lim Hyojun, Republic of Korea
Silver: Sjinkie Knegt, Netherlands
Bronze: Semen Elistratov, OAR
Ski jumping, men's normal hill
Gold: Andreas Wellinger, Germany
Silver: Johann André Forfang, Norway
Bronze: Robert Johansson, Norway
Speedskating, women's 3,000m
Gold: Carlijn Achtereekte, Netherlands
Silver: Ireen Wüst, Netherlands
Bronze: Antoinette de Jong, Netherlands
Day 2
All events on Friday, February 9 were qualification events.

Day 1
All events on Thursday, February 8 were qualification events.

http://www.thisisinsider.com/medal-count-winter-olympics-pyeongchang-2018-2
Subscribe

  • Усэ прэ и хитрый план по ЕС

    Це відео Автор "Блога обо всем и ниАчем" зробив сьогодні‼️ 21/10/2021 Это заключительный видос (аж перекрестился) по большому интервью Владимира…

  • Про Блог обо всем и ниАчём

    Я написала на сторінці Автора "Блога обо всем и ниАчем": Ви - неперевершений! Я не знаю більш дотепного і більш талановитого творця відеороликів…

  • МАРИУПОЛЬСАЯ ВАКХАНАЛИЯ

    Автор: Блог обо всем и ниАчем October 16 , 2021 Вы шо думаете, позавчера Владимир Александрович проехался по ушам пионэрам на острове Хортица и на…

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your reply will be screened

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments