galynash (galynash) wrote,
galynash
galynash

Один із найкращих економістів світу про те, чому в Україні не так, як у Польщі чи Словаччині

Один із найкращих економістів світу про те, чому в Україні не так, як у Польщі чи Словаччині
Київ, 13 вересня 2018 року

Іван Міклош, голова стратегічної групи радників при уряді України, заступник прем'єр-міністра, міністр економіки і міністр фінансів у чотирьох урядах Словаччини.
Його визнавали «найкращим міністром фінансів світу». Він працював у чотирьох урядах Словаччини і за відносно короткий час привів країну в «зону євро». Радіо Свобода записало інтерв’ю із Іваном Міклошем, головою стратегічної групи радників із підтримки реформ в Україні, колишнім віце-прем’єром, заступником прем’єра і міністром фінансів Словаччини.

“А що ж із боротьбою з корупцією?
– Скажу одразу, я не погоджуюся з тим, що відсутній прогрес у боротьбі з корупцією в Україні. Чимало зроблено, але треба сказати, в якій сфері. Адже є різні сфери боротьби з корупцією.

Є прозорість, щоб усе, що тільки можливо, було відкритим і публічним. Тут прогрес є. Україна має закон про вільний доступ до інформації, є багато недержавних інституцій, які відкрито й прозоро працюють.

Потім є сфера енергетична, де потрібно було провести реформи, які звужують простір для великої корупції. Там багато було реалізовано.

До Євромайдану існувала величезна різниця між цінами для населення і для промисловості, для експорту. Тільки 12% – ціна для населення. І 100% – ринкова ціна для промисловості, для експорту. Цією різницею зловживали і крали мільярди доларів. Яким чином? А таким: купували газ, як для населення за низькими цінами, і потім продавали той самий газ промисловості або на експорт набагато дорожче і заробляли на цьому мільярди доларів щорічно. Ці кошти мав хтось компенсувати «Нафтогазу», і це сплачували платники податків. Ось головна причина того, чому дефіцит був величезний. Так от, цей ресурс великої корупції було закрито, з квітня 2016 року ціни для населення підняті до ринкового рівня.

Чи постраждало населення? Ті, хто не може платити, отримали субсидію від держави і навіть не помітили цього подорожчання.

Інша галузь – банківська система. Я вже говорив про це. 80 банків було закрито і «ПриватБанк» було націоналізовано. Усі ці банки використовували як важіль крадіжок грошей у держави, тобто у платників податків.

Незалежний швейцарський аудит показав, що з «ПриватБанку» було вкрадено за 10 років 5,5 мільярдів доларів! Цю сферу великої корупції теж закрили.

Третє – податок на додану вартість (ПДВ). Величезна корупція існувала тут. На сьогодні там уже електронна, автоматизована система. І четверте – державні закупівлі. «ProZorro» теж скоротив простір корупції.

Але є ще дві сфери, де величезна корупція – це державні підприємства і контрабанда на митниці. Там треба ще дуже багато всього зробити.

Відсутній прогрес і в сфері покарання за корупційні дії, і в сфері реалізації верховенства права. Хоч Україна отримала і новий Верховний суд, і Антикорупційний суд, і НАБУ вже працює, але цього недостатньо. Тому що у всій прокуратурі, СБУ і в поліції ще достатнього прогресу немає...”
https://www.radiosvoboda.org/a/29494651.html
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments