galynash (galynash) wrote,
galynash
galynash

Як Сталін знищував цвіт нації

3 серпня 2019
Світлана ЧОРНА, учасниця прощі у Сандармох і на Соловки 2013 року.
З 5 серпня 1937 року розпочалася наймасовіша «чистка» радянського суспільства від елементів, що «не годилися для будівництва комунізму»
У списку — відомі світу культурні і державні діячі та науковці: режисер і творець українського модерного театру Лесь Курбас, прозаїки і поети Микола Вороний, Микола Зеров, Мирослав Ірчан, Григорій Епік, Павло Филипович, перекладач і філософ Валер’ян Підмогильний, попередник Нобелівських лауреатів Камю і Сартра — драматург Микола Куліш, чиї п’єси йшли у Москві, Варшаві, Парижі й Нью-Йорку, президент харківської Вільної академії пролетарської літератури Михайло Яловий, професори Степан Рудницький і Сергій Грушевський, академік Матвій Яворський, міністр УНР Антін Крушельницький разом з двома синами, міністр фінансів УСРР Михайло Полоз та інші.
5 серпня 1937 року за наказом НКВС СРСР № 00447 набула чинності Постанова ЦК ВКП(б) «Про антирадянські елементи», яку теоретично обґрунтував новий нарком НКВС Єжов та відредагував сам Сталін. З цього дня розпочалася наймасовіша «чистка» радянського суспільства від елементів, що «не годилися для будівництва комунізму». У кожну республіку, область і район спускалися ліміти на репресування за I і II категоріями (I — розстріл, II — ув’язнення, співвідношення один до трьох).
Радянський політв’язень, письменник Василь Овсієнко зазначає, що ці ліміти не просто виконувалися, а й з радістю перевиконувалися, каральні органи запрошували їх збільшення. З таким проханням у Москву тричі звертався нарком внутрішніх справ УСРР Ізраїль Леплевський, а після його розстрілу — двічі в.о. наркома Олександр Успенський. Найбільша провина вільнолюбних та хазяйновитих українців була в тому, що сталінському режиму не вдавалося перетворити їх на «зразкових» радянських громадян. За архівними даними, в Україні з 1935-го по 1951 рік жертвами розкуркулення стали понад 2 мільйони 800 тисяч осіб. повністью тут http://www.golos.com.ua/article/320109


Михаил Родионович. НКВД. https://ru.wikipedia.org/wiki/Матвеев,_Михаил_Родионович
Биография: бурлак, истопник, помощник слесаря, палач.


А теперь наследники Михаилов Родионовичей с удовольствием рассуждают о том, что Украина ничего не дала культуре.
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments